Golf Sporunda Karşılaşılan Psikolojik Zorluklar

Golf oyunu yoğun miktarda zihinsel kontrole (mental control) ihtiyaç duyulan bir spordur. Topun sabit duruyor olmasına rağmen, her vuruş için ayrı ayrı hedef belirlenmektedir. Rakip veya müdahale eden oyuncuların olmaması, golf sporunun göreceli olarak daha kolay bir spor gibi görülmesine yol açmaktadır. Ancak gerçek öyle değildir. Zihinsel kontrol açısından birçok sporda yaşanan güçlükler golf sporunun bu özelliğinden dolayı daha da ön plana çıkmaktadır. Bir golf karşılaşması yaklaşık 4-5 saat sürebilir ve bu durum kişinin konsantrasyonunu kolay bir şekilde kaybetmesine yol açabilir. Ayrıca kendisinin ya da diğerlerinin performanslarından etkilenebilir ve dikkatleri dağılabilir. Bunun sonucunda kendilerini kaygılı ya da tükenmiş hissedebilirler. Golfçülerın yaşadığı bir diğer zorluk ise neyi kontrol edip neyi kontrollerinin dışında olduğunu öğrenmek ve deneyimlerine inanma konusunda güveni inşa etmek ve devamlılığını sağlamaktır.

Golfçülerin bazen kendi becerilerinden şüphe duydukları zamanlar olmaktadır. Özellikle zayıf bir vuruş yaptıktan sonra, kendileri ile motive edici olmayan bir şekilde konuştukları zaman ve biomekanik olarak otomatik vuruşlarını bile sorgulamaya başladıkları zaman bu sıkıntıyı yaşamaktadırlar. Bunun gibi bazı problemlerin sıklıkla üstesinden stres yönetimi, değiştirilmiş içsel konuşma (intra-personal self talk) (bilişsel yeniden yapılandırma (cognitive restructuring)) yolları ile gelinebilmektedir. Ayrıca problemleri önceden belirlemek ve çözmek için başarılı performansları hayal etmek adına pozitif zihinde canlandırma (pozitive imagery) tekniği kullanılabilmektedir. Bu becerilerle birlikte, etkili planlama ve hedef belirleme ile beraber birçok golfçü performanslarını fazlasıyla arttırabilirler.

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma psikolojik becerileri öğrenen ustaların fiziksel olarak yetenekli ama maç esnasında başarılı olamayan diğerlerinden farklılaştığını, daha başarılı olduklarını göstermektedir. Ericsson ve Charness (1994) özellikle usta golfçülerin performansı için bir kanıt sunmuşlardır. Araştırmacılara göre zaman içerisinde öğrenilen psikolojik beceriler performansı arttırıcı bir faktördür. Benzer bir şekilde Thomas ve Fogarty (1997) zihinsel hazırlık (mental preperation), olumlu duygular (pozitive emotion) ve otomatiklik (automaticity) gibi zihinsel becerilerin kısa zaman içerisinde öğrenilebileceğini belirtmişlerdir.

McCafferey ve Orlick (1989) profesyonel turnuva kazanmış birçok en usta golfçülerle yaptıkları çalışmada üstün başarının 10 ilkesini ortaya koymuşlardır.

 1. Tamamen kendini verme
 2. İdmanlarda yapılan tekrarların niceliğinden çok niteliğinin ön planda olması
 3. Hedeflerin açık bir şekilde belirlenmiş olması
 4. Zihinsel antrenmanın günlük yapılması
 5. Bir seferde tamamen bir atışa odaklanmak
 6. Baskılı durumları fark etme, bekleme ve bununla mücadele etmek için hazırlık yapma
 7. Antrenman ve turnuva planının yapılması
 8. Turnuvaya özel odak planının yapılması
 9. Dikkat dağılmasını kontrol eden stratejileri belirleme
 10. Turnuva sonrası değerlendirmenin yapılması

Golfçülerle yapılan çalışmalarda özellikle çalışılması önerilen psikolojik beceriler aşağıda sıralanmıştır:

 1. Dikkati kontrol etme becerileri
 2. Uyarılmayı (arousal) kontrol etme becerileri
 3. Güveni inşa etme ve devamlılığını sağlama becerileri
 4. Kontrollü kendinle konuşma (self-talk) becerileri
 5. Hedef belirleme ve süreci takip etme becerileri
 6. Zihinde canlandırma (imagery) becerileri
 7. Rahatlama becerileri

Kaynak: Bunker, L. K. (2006). Golf: Sport Psychology Challenges. In J. Dosil (ed.). The Sport Psychologist’s Handbook (304-305). England: John Wiley & Sons Ltd.

Ersin Bayramkaya

Uzm. Klinik Psikolog

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: