Erteleme Davranışının Üstesinden Gelme: “Zaman Yönetimi”

Her oyunda her saniye çok önemlidir. Her şey olabilir. Birkaç saniye içinde bir maçı kazanabilir ya da kaybedebilirsiniz.

Hemen hemen her gün üretken olmaları gereken öğrenci-sporcular için zaman çok önemli bir kavramdır. Öğrenci-sporcu olmak zordur. Çünkü bu kişilerin zihinleri birçok hedefe odaklanmıştır. Örneğin dersleri anlama, idmanlarda performanslarını arttırma, maçları kazanma, sınavlarda ve ödevlerde başarılı olma vs.

Öğrenci-sporcuların zaman yönetimini öğrenmeleri daha verimli olmalarına yardımcı olabilmektedir. Dersler, idmanlar, ödevler ve maçlar öğrenci sporcuların zamanlarını tüketmektedir. Bundan dolayı yoğun programlarını nasıl yöneteceklerini bilmeleri birbirleri ile yarışan talepleri ile baş etmelerinde yardımcı olabilmektedir.


Dikkatlerinin büyük bir bölümünü yaptıkları spor dalının gerekliliklerine ayırmalarına rağmen, öğrenci-sporcular iyi notlar almanın ve dersleri başarıyla geçmenin de aynı öneme sahip olduğunu bilmektedirler. Akademik süreç, okul yönetimi tarafından takip edilir ve herhangi bir başarısızlık durumunda öğrenci-sporcu takımında sorun yaşayabilir ve hatta takımdan çıkmak zorunda kalabilir.

Hedefleri belirlemek ve zamanı yönetmek, sporcu öğrencilerin sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmelerinde, stresi azaltmalarında ve erteleme ve yığılma nedeni ile aşırı çalışmalarını engelleme konularında yardımcı olmaktadır. Akademik olarak performans göstermek, sporcu olarak performans göstermeye benzer. İyi temellendirilmiş ve düzenli olarak uygulanan zaman yönetimi, öğrenci-sporcunun hedeflerini daha iyi fark etmesine ve sorumluluklarını daha iyi yönetmesine yardımcı olmaktadır.

Aşağıda öğrenci sporcuların zaman yönetimini geliştirmeleri konusunda bazı öneriler bulunmaktadır:

1. Program yapmak: Zamanı etkili yönetebilmek için önce zamanınızı nasıl kullandığınızı bilmeniz gerekir. Bu nedenle yapacağınız programı ders saatleri, idman saatleri, maçlar ve diğer işler gibi parçalara bölmek, nereye ne kadar zaman gidiyor ve ne için ne kadar zamana ihtiyacınız var, bunu görmek konusunda size yardımcı olur.

Okul saatleri ve idmanlar genellikle önceden ayarlanır ve bir programa yerleştirilir. Bu noktada, öğrenciler daha çok bunların dışındaki zamanlarda çalışma programını oluşturmaya ihtiyaç duymaktadırlar.

NOT: Programınızı her hafta yapmanız ve her akşam göz atmanız önerilir.

2. Son tarihleri belirlemeye ve görev yönetimini kullanmaya alışın: Bu size önceliklerinizi belirlemeyi ve sürecinizi takip etmenizi sağlar. Bir yapılacaklar listenizin olması size neye ihtiyacınız olduğuna ve ona odaklanmanıza yardımcı olur.

NOT: Yapılacaklar listesini o gün yapılması gerekenler, o hafta içinde yapılması gerekenler ve ay içinde yapılması gerekenler diye ayırmanız önemlidir.

3. Erteleme davranışında kendinizi kaybetmeyin. İleriye dönük bakmayı ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmayı öğrenin.

4. Sürekli her akşam çalışmaktan kaçının. Kendi çalışma hızınızı belirleyin. Eğer günlük temel yapmanız gereken şeyleri yaparsanız zamanla yeni materyalleri öğrenme konusunda daha da hızlandığınızı fark edersiniz. Sınav zamanı geldiğinde sıkı bir çalışmaya ya da tüm materyali okumaya gerek duymazsınız. Çünkü bu materyaller uzun süreli bellekte depolanmıştır.

Dikkat: Program işinizi kolaylaştırmak için var, o sizi kontrol etmiyor, siz onu kontrol ediyorsunuz. “Bunu da uygulayamıyorum”, diye endişelenmeyin; program yürümediği zaman ters gidenin ne olduğuna bakın, gerekirse programı yeniden düzenleyin.

Bir diğer dikkati çekilmesi gereken nokta “Hayır” demeyi bilmek. Programınızı aksatacağını düşündüğünüz durumlara hayır demeyi öğrenmelisiniz.

Ersin Bayramkaya,
Uzm. Klinik Psikolog

Reklamlar

Comments are disabled.

%d blogcu bunu beğendi: